fbpx

שמי טליה ספרא אני היוזמת והמנהלת של המרכז לליצנות חינוכית

בהכשרתי אני בימאית ושחקנית, אני נמנית עם חלוצי הליצנים הרפואיים בארץ, פתחתי ויישמתי שיטה לטיפול באמצעות ליצנות רפואית במחלקות לבריאות הנפש של ילדים ונוער, ואני מלמדת ומרכזת את תחום הליצנות הרפואית במכללת סמינר הקיבוצים, זה שש עשרה שנה.

מתוך הניסיון שצברתי הן בבתי החולים והן במרפאות לבריאות הנפש, אני יודעת שכשילד פוגש ליצן, קורה מפגש של ריפוי באמצעותו הוא יכול להתחזק, להיות חופשי ובטוח לבטא את רצונותיו ולשאול שאלות.

מתוך ניסיון זה התחלנו לבנות את המודל שלנו במרכז לליצנות חינוכית. בתהליך היצירה של המודל חשבנו: למה שאדם יפגוש ליצן טיפולי רק כשהוא חולה? מה עם חיי היומיום של כל ילד וילדה? גם בהם דרושים חיבוק, צחוק, דמיון וחוזקות!

אנחנו מאמינות שכל ילד שהולך לבית הספר כל בוקר, שצריך לקום בזמן, להתמודד עם הדרישות והלחצים של המערכת, עם הצרכים והלחצים החברתיים, השינויים הפיזיים וכו', יש לו צורך בדמות תומכת, מעוררת, מסקרנת, שתשקף פרספקטיבה רעננה ודינאמית ליום יום הזה ותאפשר לו לראות ולחוות מגוון אפשרויות רחב של רגשות וצורות התמודדות.

על בסיס מחשבות אלה, התחלנו להיכנס לבתי ספר. התחלנו כפיילוט עם שני בתי ספר בלבד, היום אנחנו פועלים כבר בעשרות בתי ספר בכל רחבי הארץ. מבתי ספר יסודיים ועד תיכונים, בכל המגזרים בחברה, לכל הגילאים ובתכניות החינוכיות המגוונות שלנו, תמיד בהקשבה מלאה לצרכים החינוכיים והארגוניים של בית הספר.

דרכי העבודה שלנו

הליצן החינוכי משמש כעין ויד נוספים לצוות החינוכי ומסייע במתן מענה לצרכים הרגשיים, החברתיים, ההתפתחותיים והמנטליים של התלמידות/ים. מתוך התפקיד חסר התקדים שלו בבית הספר (הוא לא תלמיד ולא מורה) הוא מסוגל להיכנס לכל סיטואציה. הוא נמצא במקומות בהן מתפתחות קטטות, בפינות בהן חברויות מתפרקות, בספסל אליו בורח תלמיד משיעור ויושב לכעוס על עצמו.

הליצן החינוכי הוא גשר עבור הילד/ה במציאות רוויית בלבול, לחץ וקונפליקטים כמו בית הספר. הוא עוגן אליו הילד/ה נקשר/ת על מנת למצוא סדר במציאות זאת וגשר בינו לבין הסובבים אותו. הוא מחבר בין עולם המבוגרים ועולם הילדים באופטימיות וצחוק. הוא יוצר תנועה, מחשבתית ורגשית, הן בעולמם של הילדים והן בעולמם של המבוגרים בבית הספר.

הליצן החינוכי לא בא כדי לערוך מסיבה, אבל הוא בהחלט משתמש בהומור. מעצם היותו ליצן הוא רואה את כולם ואת כל כולם. כשליצן נכנס לכיתה לכמה דקות, הוא גורם למורה ולתלמידים לנשום יחד ולצחוק יחד. הוא מכניס נשימה ומעורבות אישית לתוך החומר הנלמד, ריקוד לתוך רגעי מתח של לפני בחינה ומשמש מורה נבוכים למצבים רגשיים וחברתיים. הוא מאפשר לכל הנוכחים בחדר להיות לרגע בני אדם שווים שנפגשים דרך הומור. מהלך כזה מאפשר פניות ללמידה שלא הייתה קודם. כשהוא נגמר, הליצן יוצא מהכיתה ומשאיר אחריו אווירה נינוחה, שמחה, מוכנה להתמודד עם אתגר הלמידה.

הליצן החינוכי נמצא במסדרונות בית הספר ועוזר לתלמידים משוטטים למצוא את עצמם ביחד אתו. במפגש יצירתי, מכבד, סקרני ומכיל. הליצן החינוכי מאפשר לתלמידים לעצור לרגע, ליצור לרגע מציאות אלטרנטיבית, ייחודית ששופכת אור על הכוחות החיוביים והיצירתיים שלהם ומאפשרת להם להרגיש נראים, לחוש הנאה והנעה ואז.. הם חוזרים לכיתה ואם צריך, הליצן החינוכי מלווה אותם עד הכיסא.

איך זה עובד מול צוות בית הספר?

אנשי הצוות מתוך בית הספר המעורבים בליווי התלמידים (יועצות, מנהלות, רכזות שכבה ומחנכות) מקבלים/ות דוחות יומיים בהם כל ליצן מספר על התהליכים שהוא עבר היום עם התלמידים השונים. בדו"ח מפורטים התהליכים הטיפוליים שנעשו באמצעות הליצנות החינוכית שרלוונטיים לניסיון הקודם של הצוות מול אותם תלמידים. המידע הזה מאפשר לצוות בית הספר לראות את התלמיד מזווית ראייה שאינה מתאפשרת בדרך כלל בשל מעמדם השונה מזה של הליצן החינוכי. פרספקטיבה חדשה זאת תורמת רבות להמשך העבודה המשותפת סביב אותם תלמידים/ות.

למי זה מתאים?

התכניות השונות שאנו מציעות מותאמות לכל הגילים ולכל המגזרים.

לשאלה הרווחת האם ליצנות היא לא תחום לילדי יסודי בלבד, מניסיוננו בשטח, הימצאות של ליצן עם נוער נותנת מענה לכל התחומים בהם בני הנוער עסוקים: לחצים חברתיים המובילים לפגיעות, שאלות של מגדר ומין, שינויים התפתחותיים, דימוי עצמי, צפיות החברה, רצונות, חלומות וביטחון עצמי. כל אלה צפים במפגש הנוער עם הליצנים החינוכיים.

מכיוון שהליצן החינוכי אינו חלק מההיררכיה המקובלת והמוכרת של בית הספר, התלמידים מרגישים אליו קרבה מיידית, הן בגלל הסקרנות שהוא מעורר והן בשל צורך עמוק בקשר בינאישי.

הליצן החינוכי נמצא בכל מקום ובכל סיטואציה. הוא מקשיב, וברגישות מוריד מתחים, מאוורר כעסים ומאפשר להוריד מסכות. בכך הוא מאפשר לתלמיד לראות את הדברים ביתר פשטות והומור. המפגש של התלמידים עם החלקים האלה בתוכם, הוא עוצמתי ובעל ערך עבורם ומחזק להם את הביטחון ואת היכולת להתמודד.

אנו מזמינים אתכם לצרף אותנו לקחת חלק בעשייה החינוכית והמשמעותית בבית ספרכם באמצעות מגוון התכניות החינוכיות של המרכז לליצנות חינוכית בשיטת טליה ספראספרו לנו מה הצרכים וההתמודדויות של בית הספר, ואנו נתפור לכם חליפה אישית מהתכניות שלנו, על פי צרכים אלו.

טליה ספרא – Talia Safra – ליצנות חינוכית

דילוג לתוכן